E-KATALOGLAR
RAL K7 Classic
Teknik Şartnameler
E-KATALOGLAR
RAL K7 Classic
Teknik Şartnameler

PRIMER 405

Su Bazlı Saten Alçı Astarı

TANIM

Akrilik kopolimer esaslı etkili bir bağlayıcılık ve tutunma özelliğine sahip tek bileşenli, Normal ve saten  alçı yüzeylerin yüksek emiciliği nedeniyle boyama işleminde meydana gelebilen hataları ortadan kaldıran kullanıma hazır şeffaf akrilik alçılı yüzey astarıdır.

KULLANIM ALANLARI

* Binaların emiciliği yüksek alçılı iç ve dış tüm yüzeylerinde

* Kireç badana yapılmış yüzeylerde

* Tozuma sorunu olan, emiciliği yüksek düşük kaliteli plastik boyalı  yüzeylerde

* Alçı sıva, alçı kontraplak, gaz beton, sıva, kireçli sıva, sunta gibi emici yüzeylerde

Renk

Şeffaf

Yoğunluk

Dokunma kuruma süresi

Boya Uygulama süresi

Uygulama sıcaklığı

Kuru Isı Dayanımı

Su Buharı Geçirgenliği

1,03 gr/cm3

1 saat /25 °C

5 saat/25 °C

+5 ºC ile + 30 ºC arası

-25 °C/ +180 ºC

TS EN ISO 7783-2:2002 Sınıf 1 Sd < 5m Sınıf 1 =1,230 Uygun

Ambalajı

4 kg - 17 kg Plastik kovalarda.

 Raf Ömrü

 12 ay

Uygulama Yöntemleri

Uygulanacak Zemin Sıcaklığı

Ekipmanların Temizliği

 Fırça, Rulo, Havasız Tabanca

+5 ºC   +30 ºC 

Su ile temizlenir.

KULLANIM ŞEKLİ

Uygulama yapılacak zemin yağ, kir, pas, toz ve her türlü kalıntılardan temizlenmesi gerekmektedir. Alçı ve benzeri yüzeylerde zımpara yapıldıktan sonra yüzeyin nemli bez veya nemli fırça veya süpürge ile tozu mukakkak alınmalı ve uygulama daha sonra yapılmalıdır.  Ürün inceltme yapılmadan yüzeye fırça veya rulo ile uygulanmalıdır. Boyama uygulaması saten alçı astarı uygulamasından en az 6 saat sonra yapılmalıdır. Fırça veye rulo ile tarama yapılmadan tek yönde uygulanmalıdır. Ürünü solvent bazlı astar ve boya üzerine kesinlikle kullanılmamalıdır.

ÜRÜNÜN UYGULANACAĞI   YÜZEYLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR             

PRİMER 405 Su bazlı saten alçı astarı uygulaması yapılmış yüzeylerde camsı bir film tabakası oluşturulmamalıdır. Yüzeyde film tabakası oluşmuş ise oluşan tabaka zımpara veya mekanik yollarla yüzeyden uzaklaştırılarak matlaşması sağlanmalıdır  aksi taktirde,  soyulma, çatlama ve boyada kabarma, rulo izi ve örtücülük problemlerinin ortaya çıkması söz konusudur. Tozumanın olmadığı veya az olduğu yüzeylerde ürün %20 su ile inceltilerek kullanılabilir.

SARFİYAT

Uygulama yapılacak yüzeyin cinsine, emiciliğine ve fiziksel yapısına göre 70 – 120 gr/m² arasında değişebilir nihayi sarfiyatın belirlenmesi için uygulama yapılacak yüzey üzerinde kontrollü numune çalışması yapılması gerekir

GÜVENLİK UYARILARI

Kullanmadan önce ambalaj üzerindeki güvenlik uyarılarına dikkat ediniz, gerektiği durumda ürünün Malzeme Güvenlik Bilgi Fişi’ne bakınız. Solumayınız, deri ve gözle temasından kaçınınız, yutmayınız, uygun iş güvenliği malzemesi kullanınız. Yangın ve patlama tehlikesi yanında çevrenin kirlenmemesi için de gerekli tedbirleri alınız. İyi havalandırılmış ortamlarda uygulayınız.

TAŞIMA VE DEPOLAMA

* Ürün 5-35°C arasında muhafaza edilmelidir.
* Ürün direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. 
* Açılmış ürünü kendi ambalajında, kapağı iyice kapatarak muhafaza edilmelidir. 

NOT

BRV, üründe ve bu teknik dokümanda zaman içerisinde geliştirme/revizyon yapma hakkını saklı tutar. Bu Teknik Bilgi Fişi, daha önce bu ürün için yayınlanmış Teknik Bilgi Fişini geçersiz kılar ve 5 yıl süreyle geçerlidir. Kullanıcı, elindeki teknik dokümanın en güncel versiyon olduğundan emin olmalıdır, gerekirse firmamızla temas ederek dokümanın güncelliği sorgulanmalıdır. Ürünün amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı, uygulama koşullarının ve şekillerinin geçerliliği uygulayıcının sorumluluğundadır. BRV, ürünlerin tavsiye edildiği şekilde uygulanmamasından doğacak sonuçlardan, iş kazalarından, doğrudan ya da dolaylı zarardan ve ziyan hususunda hiç bir teminat talebini kabul etmez.

* Kullanıma hazır.

* Tek bileşenli

* Yüksek penetrasyon ve güçlü bağlanma özelliği sayesinde alçı yüzeylerin emiciliğini önler boyanın yüzeye tam uyumlu hale gelmesini sağlar.

* Pratik ve kolay uygulanabilir olup erken kurumayı engeller ve boya sarfiyatını azaltarak tasarruf sağlar.

* Yüksek mukavemet ve UV dayanımı vardır.

* Uygulandığı alçılı yüzeyleri boyaya hazır hale getirmekle birlikte alçılı yüzeyin nefes almasınada olanak sağlar