E-KATALOGLAR
RAL K7 Classic
Teknik Şartnameler
E-KATALOGLAR
RAL K7 Classic
Teknik Şartnameler

SEAL PU 160

Poliüretan Elastik Su Yalıtım Kaplaması

TANIM

Solvent içermeyen, mekanik ve kimyasal direnci, gerilme ve yırtılma mukavemeti yüksek, -30ºC ye dayanıklılık gösteren, iki bileşenli, kendiliğinden yayılan poliüretan elastik su yalıtım kaplaması.

KULLANIM ALANLARI

Binaların çatı ve teraslarında, ısı izolasyonu yapılmış donatılı meyil şapı üzerine, beton yüzeylerde, bodrum kat, su depoları, sulama kanallarında, alçı ve betopan panellerde, su yalıtımı ve beton yüzeylerin korunması amaçlı izolasyon kaplaması olarak, havalimanı ve ağır trafik şartlarına maruz kalan derz hareketlerinin yüksek olduğu beton yüzeylerde jet yakıtı, hidrolik yağ ve kimyasal maddelere dayanıklı solvent içermeyen, mekanik ve kimyasal direnci, gerilme ve yırtılma mukavemeti yüksek, elastik derz ve dilatasyon dolgu ürünü olarak da kullanılır. 

Tipi

TS EN 1504-2/ Nisan 2008 Prensip 2 (MC): Nem Kontrolü:2.2 Kaplama uygulaması (C) ,

Prensip 8 (IR) Nem İçeriğini Sınırlıyarak Direnci Arttırma: 8.2 Kaplama Uygulaması (C)

Renk

Beyaz- Gri (RAL renkleri)

Görünüm

Mat

Direkt güneş ışığına maruz kaldığı ortamlarda renk değişimi olabilir ancak ürünün performansını olumsuz yönde etkilemez.

Ağırlıkça Katı Madde, %

100

Yoğunluk

1,30 g/cm³

Sarfiyat

1,300 kg /m2 (1 mm kuru film kalınlığı elde etmek için)

Ambalajı

16 kg A komponenti + 4 kg B komponenti: 20 Toplam  kg

Alevlenme Noktası

>25 °C

Karışım Oranı

4 / 1

Uygulama Yöntemleri

Fırça, Rulo, Mala,Havasız Tabanca

Karışım Ömrü

20 dakika / 25 °C

Raf Ömrü

1 yıl

Katlar Arası Bekleme Süresi

25 °C’de 12 saat

Kuruma Süresi

25 °C’de 24 saat

Mekanik Mukavemet

7 gün

Elastikiyet

%200

Shore A Sertliği (7 gün / 25°C)

45

Ekipman Temizliği

Yangına Tepki Sınıfı

Poliüretan Tiner

Efl

YÜZEY HAZIRLIĞI 

Astar kat uygulamasından önce, uygulanacak yüzeyler yağdan, tozdan, kirden arındırılmış olmalıdır. Yüzeydeki serbest parçalar, beton yüzeylerdeki çimento şerbeti ve yapışmaya engel olan parçalar temizlenmelidir. Astar uygulaması yapılmış yüzeyler yüzeyin durumuna gore kuvarz kumu ile köreltilmesi gereklidir. Bu uygulama PU 160 poliüretan elastik su yalıtım kaplamasının yüzeye bağlanma performasını olumlu yönde etkileyecektir. Seramik altı PU 160 poliüretan elastik su yalıtım kaplaması uygulamalarında yatayda ve düşeyde ürün üzeri kuvarz kumu ile köreltilmesi ürünün seramik yüzeye bağlanmasını sağlayacaktır.

KARIŞIM HAZIRLAMA

A ve B bileşeni karışım oranlarına dikkat edilerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar düşük devirli karıştırıcı yardımı ile en az 3-4 dakika karıştırılmalıdır. Karışım sonrası uygulamaya hazırdır. Karışım 15-20 dakika içinde tüketilmelidir.

KAPLAMA SİSTEMİ

Astarlama işleminin üzerinden 24 saat geçmesi durumunda zemin zımpara ile pürüzlendirildikten sonra PU 160 poliüretan elastik su yalıtım kaplaması uygulamasına geçilmelidir. Zemin yüzeyinde istenilen kalınlık elde edilecek şekilde dişli mala yardımı ile ürün zemine yayılmalı kaplama uygun kıvama geldiğinde kirpi rulo ile havası alınmalıdır. Yüksek UV dayanımının istendiği durumlarda 0,150–0,200 kg/m² PU 130 Poliüretan Mat Koruyucu Boya veya PU 135 Poliüretan Parlak Koruyucu Boya uygulanması tavsiye edilir
    
Bu ürünün altında kullanılması önerilen ürünler : 
* SC 210   Çok Amaçlı Epoksi Astar
* SC 215   Solventsiz Epoksi Astar
* SC 220   %100 Nemli Yüzeyler için Epoksi Astar

Bu ürünün üzerinde kullanılması önerilen ürünler : 
* PU 130 Poliüretan Mat Koruyucu Boya
* PU 135 Poliüretan Parlak Koruyucu Boya

UYGULAMA ŞARTLARI

* Uygulama ortam sıcaklığı +10 °C altında veya +30 °C üzerinde ise uygulama yapılmamalıdır.
* Yağışlı ve rüzgarlı havalarda uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
* Kaplamanın tamamlanmasından sonra kaplama en az 24 saat su temasından korunmalıdır.
* Uygulama esnasında ürünün içerisine inceltici ürünler katılmamalıdır.
* Uygulama yapılırken bağıl nem %80’i geçmemelidir
 

GÜVENLİK

Ürün profesyonel kullanım içindir. Kullanmadan önce ambalaj üzerindeki güvenlik uyarılarına dikkat ediniz, gerektiği durumda ürünün Malzeme Güvenlik Bilgi Fişi’ne bakınız. Solumayınız, deri ve gözle temasından kaçınınız, yutmayınız, uygun iş güvenliği malzemesi kullanınız. Yangın ve patlama tehlikesi yanında çevrenin kirlenmemesi için de gerekli tedbirleri alınız. İyi havalandırılmış ortamlarda uygulayınız. 

TAŞIMA ve DEPOLAMA

* Ürün 5-35°C arasında muhafaza edilmelidir.
* Ürün direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. 
* Açılmış ürünü kendi ambalajında, kapağı iyice kapatarak muhafaza edilmelidir, ambalajı açılmış ürün maksimum bir hafta içerisinde tüketilmelidir.

NOT

BRV, üründe ve bu teknik dokümanda zaman içerisinde geliştirme/revizyon yapma hakkını saklı tutar. Bu Teknik Bilgi Fişi, daha önce bu ürün için yayınlanmış Teknik Bilgi Fişini geçersiz kılar ve 5 yıl süreyle geçerlidir. Kullanıcı, elindeki teknik dokümanın en güncel versiyon olduğundan emin olmalıdır, gerekirse firmamızla temas ederek dokümanın güncelliği sorgulanmalıdır. Ürünün amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı, uygulama koşullarının ve şekillerinin geçerliliği uygulayıcının sorumluluğundadır. BRV Epoksi Boya, ürünlerin tavsiye edildiği şekilde uygulanmamasından doğacak sonuçlardan, iş kazalarından, doğrudan ya da dolaylı zarardan ve ziyan hususunda hiç bir teminat talebini kabul etmez. Yukarıda bildirilen ambalajlama değerleri BRV tarafından standartlaştırılmış formüllerdeki nominal değerlerdir. Normal üretim şartlarında, uluslararası standartlarda öngörülen ölçüde sapmalar meydana gelebilir.